A COVID-19 alatt az online kapcsolattartás nem csak kiváltság, hanem szükséglet is. Egy ilyen digitális jelenlétre centralizálódott időszakban pedig kifejezetten fontos a szabad véleménynyilvánítás lehetősége. A Freedom House “A pandémia digitális árnyéka” címmel tette közzé idei sajtószabadságról szóló jelentését, ami az internet függetlenségét és szabadságát vizsgálja. Nyirádi Boglárka összefoglalója.
A globális internet változásai
A 2019 júniusától 2020 májusáig terjedő vizsgálati időszak nem megszokott kihívások elé állította a jelentésen dolgozó több, mint 70 elemzőt, akik egy 100 pontos skála alapján értékelték a világ országait online sajtójuk szabadsága szempontjából. Három lényeges jelenséget emeltek ki elemzésük elején. Először is, több politikai szereplő gyakran a vírus miatt előállt helyzetet használta fel arra, hogy nagyobb kontrollt szerezzen az információk áramlása felett, ami szinte lehetetlenné tette a pontos és független tájékoztatást. Másodszor, a hatóságok nagyobb hatalmat kaptak a személyes adatok megismerésében, legtöbb esetben a megfelelő jogi garanciák és a folyamat átláthatóságának biztosítása nélkül. Ezt követően már nem csak az extrém esetekben jelentkezik az ún. online szuverenitás, ami az adott ország online tere felett való uralkodást jelenti, ignorálva a civil közösség valódi érdekeit és akaratát. A harmadik jelenség az online tér úgynevezett “széttöredezése”: mivel minden állam a saját döntéseivel reagált a veszélyhelyzetre és ennek megfelelően szabályozta a tényközlés folyamatait, az online tér különböző szabályok alapján működő részekre szakadt. Bár sok esetben bizonyos korlátok már a járványhelyzet előtt is léteztek, a pandémia alatt az internet feletti uralom és a korlátozási szintek különbsége tovább súlyosbította a nemzetek közötti korlátokat a virtuális térben.
Az október elején megjelent, sorozatban már tizedik kutatás konkrét adatait nézve az internet szabadsága kilencedjére is csökkent: 26 ország vesztett pontjaiból az előző évekhez képest, míg csak 22-nek sikerült javítani az eredményén. A legdrasztikusabb csökkenés Mianmarban és Kirgizisztánban volt tapasztalható, őket követte India, Ecuador és Nigéria; Szudán és Ukrajna helyzete viszont javult az eddigiekhez képest. Az első helyen, a legfüggetlenebb internettel rendelkező országként Izland végzett, a legrosszabbnak Kína helyzete bizonyult.
Magyarország (majdnem) ugyanott
Magyarország idén mindössze egy ponttal kapott kevesebbet a tavalyihoz képest, így 71 ponttal zárt, amivel még a “szabad” internettel rendelkező országok közé került. A “szabad” minősítés alsó határa 70 pont. A koronavírus Magyarország elé is nem várt akadályokat állított: hatalmas probléma, hogy a távoktatásba ötből egy tanuló nem tudott bekapcsolódni, mivel nem jutott megfelelő eszközhöz vagy interneteléréshez, több esetben egyikhez sem. Ez a szeparáció tovább növelte a társadalmi szakadékokat, kiélezte az etnikai különbségeket és még inkább ellehetetlenítette a mélyszegénységben élő gyermekeket.
Az Index függetlenségének elvesztése nem az egyetlen tényező, ami veszélyezteti a szabad online újságírást és véleménynyilvánítást. A márciusi veszélyhelyzet kihirdetése után bevezetett szabályok – akkor is, ha csak a veszélyhelyzet idején voltak alkalmazhatók – korlátozták az információ szabad terjedését. Míg az átlag felhasználókra kevésbé jellemző az öncenzúra, addig az újságírókra és az egészségügyi dolgozókra a Freedom House szerint annál inkább: mivel a hamis információk terjesztéséért ebben a helyzetben legrosszabb esetben börtönbüntetés is járhat, sokuk inkább nem ír vagy nyilatkozik, tartva a következményektől. Az online hírportálok sok esetben rákényszerülnek bizonyos tartalmak visszatartására, mert tartanak attól, hogy elveszítenek reklámhelyeket. A kormányközeli médiumok száma és aránya egyre növekszik, ami szintén nehezíti a független és ellenzéki lapok fennmaradását.
A kormánypárti médiumok, politikusok, internetes trollok eltiportak bármilyen ellenzékinek vélt újságírást és véleménynyilvánítást. Ez volt az oka annak az egy elvesztett pontnak: a magyar felületeken még az eddigieknél is gyakrabban kerül elő az ellenségkép és a kisebbségekkel szembeni gyűlöletbeszéd. Az online platformok és a digitális kommunikáció hazánkban is sokszínű, és hangot ad különböző kisebbségeknek, ezért is a közösségi média oldalak váltak az érdekképviselet fő színterévé.
Hogyan tovább?
Sajnos az adatok alapján láthatjuk, hogy a sajtószabadság mértéke általánosságban évről évre csökken. A különleges helyzetet kihasználva nem egy ország tett olyan lépéseket, amelyek csak rontottak ezen a helyzeten. Példaként említhetjük Oroszország intézkedését, mi szerint lehetőség van arra, hogy az országot lekapcsolják a globális internetről krízishelyzetek idején, vagy a Törökországban bevezetett törvényt, ami a közösségi média felületeit ellenőrzi. A jelentésekben látható kilenc éve tartó csökkenés pedig arra utal, hogy a továbbiakban sem lesz szabadabb a globális internet.
Nélküled nincsenek sztorik.
Bankkártya
Átutalás
PayPal
1%
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.
Üvegvisszaváltással
Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!
Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ez a bejegyzés a Mediadelcom, Horizont 2020-as kutatóprojekt eredményeiről beszámoló blogsorozat 4. része. A 14 országból álló Mediadelcom konzorciumról és...
A Mérték Médiaelemző Műhely legújabb kutatása nemcsak a politikai propaganda tartalmát, hanem annak terjedési mintázatait is igyekszik feltárni a magyar...
A Mérték Médiaelemző Műhely kutatása azt vizsgálta, hogyan terjednek a politikai dezinformációs narratívák a magyar online médiában. A kutatás fókuszában...
Ez a bejegyzés a Mediadelcom, Horizont 2020-as kutatóprojekt eredményeiről beszámoló blogsorozat 3. része. A 14 országból álló Mediadelcom konzorciumról és...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!