Putin, the man who wasn’t even there
In the following, we will summarise how the popular Krónika news show, which airs at noon every day on the...
Ukrajna megtámadása széleskörű felháborodást váltott ki Magyarországon, de a társadalom polarizáltsága ebben a témában is jól láthatóvá vált. A legtöbben egyértelműen elítélik az orosz agressziót és szolidárisak Ukrajnával, az első menekültek megjelenésekor elindult a civil és állami segítségnyújtás is. Ugyanakkor a közösségi médiában jól látható, hogy jelen van egy másik narratíva, sok kommentelő felismerhetően a Kreml propagandáját terjeszti és relativizálja az orosz agressziót. Sajnos ezt a narratívát a kormánymédia, többek között a közszolgálati média is erősíti. Urbán Ágnes írása.
Oroszország háborúja Ukrajna ellen jól láthatóan teljesen felkészületlenül érte magyar kormányt és így a kormánypropagandát is. Amikor a független média már erősen figyelte a nemzetközi fejleményeket, és látható volt, hogy egyre közelebb van az orosz invázió időpontja, a Fidesz-közeli média még nem igazán foglalkozott a kialakult helyzettel. Ráadásul a kormányközeli megmondóemberek egymás után tettek olyan nyilatkozatokat, amelyek hisztériának minősítették a háborúra figyelmeztető híreket.
Az invázió megindulása február 24-én a kormányközeli médiában zavart okozott. Különösen felháborító volt a közszolgálati média reakciója, amit már tényleg nem lehet megkülönböztetni a régi idők szovjet propagandáját közvetítő állami médiától. A 444.hu hírportál készített összefoglalót, hogy milyen hajmeresztő mondatok hangzanak el a közmédia műsoraiban, a jól ismert kormánypárti megmondóemberek szájából.
A legelképesztőbb levezetés az ún. nemzetbiztonsági szakértő, egy korábbi német rendőr, Georg Spöttle szájából hangzott el. Spöttléről tudni kell, hogy elemzőként állandó szereplője a közszolgálati médiának, és ő maga beszélt arról korábban, hogy elrabolták az UFO-k, de később visszahozták. Spöttle a 2019-es önkormányzati választáson a Fidesz jelöltjeként indult. A 444.hu által talált videóban Spöttle egészen elképesztő mondatokat mondott ki (2:13-tól).
„Nagyon veszélyes, amit Vladimir Zelensky elnök mondott még tegnap, hogy aki fegyvert foghat, az jelentkezzen a hadseregnél vagy a rendőrségnél és kap lőfegyvert. Ez azzal is járhat, hogy akár pszichopaták, akár a szervezett bűnözés tagjai megjelennek, felszerelik őket mondjuk AK47-es Kalasnyikov típusú gépkarabélyokkal, amikkel ha rálőnek az orosz katonákra, nyilvánvalóan azok viszonozzák a tüzet, tehát itt civilek halhatnak meg. Vagy a fegyvereket akár a szervezett bűnözés tagjai eladhatják például Franciaországban terroristáknak, amivel később támadásokat hajtanak végre civil lakosság ellen. Tehát ez egy nagyon rossz döntés, ilyen őrületet utoljára Hitler követett el, a háború végnapjaiban, az úgynevezett Volkssturmmal…”
Ugyanebben a 444 összeállításban szerepel Nógrádi György, a kormány másik kedvenc nemzetbiztonsági szakértőjének megszólalása.
„Mi lehet a céljuk? [az oroszoknak]
Egyértelműen az, hogy a háború katonailag véget érjen, a mostani ukrán vezetés tűnjön el és Oroszországnak egy olyan szomszédja legyen, amelyik nem akar a NATO-ba belépni és semleges lesz Oroszországgal szemben. Jelezni szeretném, hogy 1991, Ukrajna létrejötte óta az ukrán vezetések vagy orosz-, vagy nyugat-barátok voltak, egyik sem volt igazán szerencsés. Én igazán ukrán-barát vezetést még nem láttam.”
Nógrádi György nemcsak a közszolgálati médiában szerepel, a KESMA (Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány) tulajdonában lévő tévécsatorna is megkérdezi a véleményét. Február 25-i videójában kijelentette, hogy „Zelensky soha nem volt alkalmas államfőnek”.
A Media1 cikkében egy korábbi külpolitikai újságíró, Kulcsár László hívja fel a figyelmet az állami hírügynökség szóhasználatára. A február 26-i képernyőfotón, tehát a háború harmadik napján jól látszódik, hogy a hírügynökség nem használja a „háború” kifejezést, hanem a sokkal semlegesebb, ámde a valóságtól távol álló „hadművelet” kifejezést használja. Fontos tudni, hogy Magyarországon rendhagyó módon a hírügynökség is a közszolgálati média része. A tudatos szóhasználatra utal, hogy a televíziós műsorokban, még a sportközvetítéseket is beleértve a háború helyett ukrán-orosz konfliktus kifejezés jelenik meg, erősen torzítva a valóságot. Amikor a magyar sajtóban megjelentek erről a cikkek, akkor tért át a közmédia a háború kifejezés használatára – a háború ötödik napján.
A napok előrehaladtával érződik, hogy a közszolgálati média egyre bizonytalanabbak abban, hogy mi a jó irány, a szombat esti híradóban már inkább előtérbe kerültek a menekültügyi kérdések, a külügyminiszter, aki Budapestet ajánlotta tárgyalási helyszínként a háborús feleknek. Érdekesség, hogy a kormánykommunikáció és így a kormánypárti média is folyamatosan beszámol arról, hogy a magyar kormány nem akadályozza az uniós szankciókat. Ez azért is különösen érdekes, mert több diplomata és újságíró is arról számolt be, hogy Magyarország nem támogatja a szankciókat, illetve igyekszik puhítani azokat. A hazai közönségnek szánt kommunikáció azonban éppen azt hangsúlyozza ki, hogy a kormány támogatja az európai uniós szankciókat.
Ez a kettős beszéd eddig is megszokott volt, most azonban megfordult az irány: az elmúlt években sokszor előfordult, hogy a magyar kormány megszavazott egy döntést az EU-ban, de aztán azt a hazai közvélemény számára kritikusan mutatta be, valamifajta különutas politikaként ábrázolva. Úgy tűnik, hogy ez most megfordult: az uniós közös fellépést lassítja a magyar kormány, de a magyar közvélemény felé teljes konstruktivitást mutat. A Fidesz valószínűleg érzékeli, hogy a közvélemény az ukránok mellé állt, és a hivatalos kommunikáció nem kockáztatja az oroszok melletti kiállást, alig néhány héttel a választások előtt.
Az eddig is ismert megszólalókon kívül megjelent egy új vendég is, erősen oroszpárti narratívát képviselve. Az anyag érdekessége, hogy a videó néhány órára eltűnt a közmédia videótárából, az URL helyén egy adománygyűjtéssel foglalkozó anyag jelent meg, majd másnap reggel újra elérhetővé vált. A hölgy, Daunerné Bernek Ágnes nem ismert a mainstream médiában, a rövid interjúban alapvetően a NATO-t tette felelőssé a kialakult helyzetért. Figyelemreméltó, hogy a közszolgálati televízió riportere mennyire nem próbálja árnyalni a vendég állítását (6:32-től).
„Vendég: Oroszországnak ezek a biztonsági szempontjai. Azt is láttuk, hogy a háború előtt nagyon komoly diplomáciai erőfeszítések történtek arra, hogy Oroszország szempontjait valahogy elfogadja a NATO. (….) Nemcsak, hogy nem fogadta el a szempontjait, hanem sokszor fel sem merült a NATO-ban az, hogy Oroszországnak is lehetnek szempontjai, amit figyelembe kell venni.
Riporter: Igen, az angolszász világ már elkövette többször ezt a hibát, hogy talán nem tudott elég empatikusan viszonyulni a partnereihez.
Vendég: Igen, igen, igen. Nem tudja megérteni, és sokszor úgy érzem nem is akarja megérteni az oroszoknak ezt az aggodalmát.”
Az interjú külön érdekessége, hogy a háború negyedik napján készült interjúban nem esik szó arról, hogy Ukrajna számára milyen drámai helyzet alakult ki. Miközben a szomszédos országban emberek halnak meg és ez erős részvétet váltott ki lényegében a világon mindenhol, a vendég egy egészen meglepő szempontot vetett fel. (10:25-től)
„Ránk nézve úgy gondolom, hogy nagyon nagy katasztrófa ez a jelenlegi háború, pont amikor már kicsit jobbak voltak a magyar-orosz gazdasági kapcsolatok, sikerült elérni már európai szinten is, hogy kicsit másképp kezdünk el gondolkozni Oroszországról”
A közszolgálati média hírszerkesztési gyakorlata nagyon súlyos felelősségi kérdéseket vet fel. Ungár Péter ellenzéki politikus feljelentést tett a propaganda terjesztése miatt, Polyák Gábor, az ellenzék médiapolitikai kabinetjének vezetője pedig a Médiatanács elnökének, Koltay Andrásnak írt nyílt levelet. Polyák egyértelművé teszi, hogy közmédia vezérigazgatójának visszahívása Koltay hatásköre, amennyiben ezt nem teszi meg, akkor ő maga is felelős a propaganda terjesztéséért.*
Nem először hívjuk fel a figyelmet arra, hogy a nemzetközi szakmai és politikai közösség felelőssége is a magyarországi közszolgálati média működése. A Mérték – a Klubrádióval és Jávor Benedek korábbi EP-képviselővel közösen – 2016-ban tett panaszt az Európai Bizottságnál a magyar közszolgálati média működésével kapcsolatban. A panasz ügyében azóta sem történt érdemi előrelépés. Érdemes azt is tudni, hogy a Duna Médiaszolgáltató Zrt, illetve az MTVA is tagja az európai közszolgálati műsorszolgáltatóit tömörítő nagy presztízsű szervezetnek, az EBU-nak.
* Disclaimer: Polyák Gábor a Mérték Médiaelemző Műhely alapítója. Az ellenzék médiakabinetjének vezetői pozícióját elvállalva felfüggesztette tevékenységét a Mérték Médiaelemző Műhelyben.
In the following, we will summarise how the popular Krónika news show, which airs at noon every day on the...
Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy a sokak által hallgatott, a Kossuth Rádióban minden délben jelentkező Krónika c. hírműsor hogy számol be...
As part of our broader analysis of how the election campaign is covered in the television news, it seemed evident...
The attack on Ukraine has led to a widespread outrage in Hungary. However, the deep polarisation that divides Hungarian society...