Putin, the man who wasn’t even there
In the following, we will summarise how the popular Krónika news show, which airs at noon every day on the...
Míg a független média feladata, hogy a hatalmat, a közhatalom gyakorlóit ellenőrizze, a száz milliárdnyi közpénzből fenntartott állami médiaszolgáltatás, a hírműsoraival az élen, éppen fordított küldetést hajt végre: ellenőriz, de propagandistái az ellenzéket vizslatják, feladatuk, hogy hiteltelenítsék, lejárassák az ellenzéki politikusokat és a kormánnyal szemben álló politikai erőket.
A Médiatörvény rögzíti, hogy a közszolgálati médiaszolgáltatásaz államtól és a gazdasági szereplőktől függetlenül működik. Közszolgálati kódex szerint az állami és önkormányzati szervek, állami vagy önkormányzati érdekeltségű gazdasági társaságok a közszolgálati média tartalmát nem befolyásolhatják. A Kódexben a pártoktól, politikai szervezetektől való függetlenség elveiről szóló rendelkezés ad iránymutatást arra, hogy mit takar a függetlenség. Deklarálja, hogy pártoknak, kormányzati vagy önkormányzati szerveknek, politikai és ideológiai mozgalmaknak, civil szerveződéseknek és a gazdasági élet szereplőinek nem lehet befolyásuk a közszolgálati médiaszolgáltatások műsorpolitikájára, műsorstruktúrájára, sem arra, hogy mikor, milyen sorrendben, és milyen rendszerességgel, formában és arányban jelennek meg a műsorszámokban.
Ezt az iránymutatást az állami televíziós hírszolgáltatásban egyáltalán nem tekintik zsinórmértéknek.
A vizsgált műsorban három híradásban foglalkoztak az ellenzékkel. Mindhárom arra irányult, hogy kedvezőtlen képet fessenek a vezető ellenzéki politikusokról, noha semmilyen visszaélést vagy botrányos cselekedetet nem követtek el. Az egyik anyag Karácsony Gergelyt igyekezett hitelteleníteni, a másik kettő Márki-Zay Pétert kritizálta, és politikáját a nemzeti érdekekkel ellentétesnek állította be. Alapvetően azonban a műsorblokk célja az volt, hogy az ellenzék vezetőit rossz színben tüntessék fel. Ennek a kormánypárti médiában a leggyakoribb eszköze, hogy az egyes szereplőket összemossák Gyurcsány Ferenccel. Bár különböző témájú híreket szerkesztettek egymás mögé, a hírcsokor központi figurája mindegyik esetben Gyurcsány Ferenc volt, akit az állami híradó az ellenzék mindenható manipulatív játékmestereként ábrázol. A volt miniszterelnök neve a három hírben 24 alkalommal hangzott el.
Az első hír arról szólt, hogy Karácsony Gergely új posztot adott volt kampányfőnökének, Gál J. Zoltánnak, aki a híradó szerint Gyurcsány Ferenc embere. Elsorolják, hogy ki mindenki Gyurcsány embere még, aki az önkormányzati választás után a Városházától kapott pozíciót, és megállapítják, hogy „Karácsony a kirakatban, Gyurcsány a kasszában”. A másodikban – összemosva a bevándorlást az illegális migrációval – azt sulykolták, hogy Márki-Zay Péter hiába tagadja, éppúgy (illegális) bevándorláspárti, mint Gyurcsány Ferenc, hiszen „a jelenleginél befogadóbb magyar társadalmat szeretne, hogy az érkezőkés a vegyes házasságokban születő gyerekek már lelkes hazafiak lehessenek.” A harmadikban pedig azt állapították meg, hogy a Békemenetet gyűlölködésnek nevező Márki-Zay Péter „eszmefuttatása kísértetiesen hasonlít Gyurcsány Ferencére, aki 2006-ban csőcseléknek titulálta a békés tüntetőket”.
Mindhárom hír úgy épült fel, hogy a műsorvezető a felkonferáláskor röviden megfogalmazta az ellenzéki politikus bírálatát, majd az összeállításban ismertették a tényeket, az információk között az ellenzéki szereplők hátrányára gondosan szelektálva, a híradás végén pedig valamely kormánypárti politikus vagy a narrátor kimondta az ítéletet, hogy az ellenzék, illet az adott ellenzéki szereplő miért rossz/hiteltelen/alkalmatlan stb. És ezzel szemben a Fidesz miért a jó választás. (Pl. az első hír végén: „Kocsis Máté úgy fogalmazott, innentől kezdve az, hogy valójában Gyurcsány Ferenc irányít-e, nem kérdés, hanem tény.”; a második hírnél: „Nacsa Lőrinc közölte, jó, ha tudja a baloldal, hogy a Fidesz-KDNP nem fogja hagyni, hogy illegális bevándorlók árasszák el Magyarországot.”)
Ez a hírblokk jellemző példája annak, hogy a tényszerű tájékoztatás is lehet manipulatív, ha a tényszerűség nem jár együtt a sokoldalúsággal és a tárgyilagossággal. Ha a tájékoztatás célja nem a teljes körű tájékozódás lehetőségének a megteremtése, a szabad véleményalkotáshoz való hozzájárulás, hanem a meggyőzés valamely álláspont kizárólagosságának az érvényesítése érdekében, az állami híradó esetében a kormánynak való feltétel nélküli megfelelés.
Az állami televízió ezúttal sem a szabad diskurzust, a demokratikus nyilvánosságot szolgálta, amikor a kormány üzenetét közvetítette. Jól látható feladata, hogy műsoraival a kormánypártok hatalomban való maradását támogassa. Ez a tevékenység nem közszolgálati médiaszolgáltatás, hanem a kormány audiovizuális propagandaeszközeként való működés.
A teljes elemzés elérhető a Mérték honlapján: Szúrópróba 39.
In the following, we will summarise how the popular Krónika news show, which airs at noon every day on the...
Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy a sokak által hallgatott, a Kossuth Rádióban minden délben jelentkező Krónika c. hírműsor hogy számol be...
As part of our broader analysis of how the election campaign is covered in the television news, it seemed evident...
The attack on Ukraine has led to a widespread outrage in Hungary. However, the deep polarisation that divides Hungarian society...