Politikai tartalmak online fogyasztása és a Megafon megítélése
A Mérték Médiaelemző Műhely a 2024-es európai parlamenti és önkormányzati választás kampányában 1000 fős országos reprezentatív mintán kérdőíves kutatást végzett....
Az M5 kulturális csatorna, ellentétben a M1-től, időnként valóban betölti közszolgálati jellegét: színházi közvetítéseket, koncerteket, jó érzékkel válogatott klasszikus filmeket, esetleg dokumentumfilmeket is láthatunk a műsorán. De vajon mennyire teszi be a lábát a csatorna saját készítésű, vagy saját rendelésre készített műsoraiba a politika, az ideológia vagy a propaganda? Ezt az Ez itt a kérdés, az M5 szellemi háttérműsorán keresztül vizsgáljuk meg. Kérdések, válaszok, viták, vélemények, titkok, leleplezések, ezek a fő hívószavaik, főműsoridőben, 20 órától. Boros Tamás újságíró írása.
A műsor
Az Ez itt a kérdés című műsorban szinte állandóan a kormányzatnak kedves témákat vetnek fel: történelem, vallás, család (még az anya nő, az apa férfi előttről), amerikai elnökválasztás, SZFE. És kivétel nélkül a kormány szemüvegén át.
A stúdióban egy műsorvezető és meghívott vendégei foglalnak helyet, minden esetben olyan személyek, akiknek van köze az adott témához. A műsor javára írható, hogy a hírműsorok során tapasztaltaknál jóval gyakrabban törekszenek a kormánytól ellentétes vélemények megszólaltatására. Ez azonban csak első látszatra erény, és a műsorok felépítése azért több hasonlóságot mutat a “közszolgálati” híradóval, mint egy szakmailag nívós beszélgetős vitaműsorral. Mennyire jellemző a kiegyensúlyozottság vagy épp annak a hiánya? Vizsgáljuk ezt meg az egyes szereplőkön keresztül:
A műsorvezetők
A műsorban nem a műsorvezetők testesítik meg az elfogultságot. Bár a stúdióban többen fordultak már meg e szerepben. Ott van köztük például Gulyás István, aki már korábban is észrevetette magát szubjektív, személyes sérelmeitől vezérelt, az alanyt elnyomó, szakmaiatlan interjújával. De láthattuk Trombitás Kristófot is, akinek botrányos műsorairól a későbbi részben szólnék. Általánosságban azonban kijelenthető, hogy a mindenkori riporter legalább nem támadja “pitbull módjára” a meghívást elfogadó, ellenkező véleményű felet, akkor sem, ha a mondataiból érezhető, hogy inkább a csatorna vezetése felé lojális. Ennek ellenére nem elfogulatlan moderátorok. Ezt a felkonfjuk mellett abból lehet felfedezni, hogy a kérdéseikben gyakran használják a “kormányzati paneleket”.
A vendégek kiválasztása
A vendégek személye nagyon fontos a pártosság vagy épp a pártatlanság kérdésében. Előfordul egy-egy vitás téma kapcsán, hogy nem hívnak meg mindkét oldalról valakit, így a műsor “megbillen”. A Hol vannak a közbeszéd határai? (2021.01.04) című műsorban például a vendégek Megadja Gábor és Lánczi Tamás voltak, A múlt megítélésben nem lehet kettős mércét alkalmazni (2020.02.20.) című beszélgetés vendégei Schmidt Mária és L. Simon László voltak, bár a műsorban hallhatunk az övéktől eltérő véleményeket is.
Az adások többségébe azonban meghívnak a kormányzatéval ellentétes véleményeket képviselő szereplőket is. Az Orvosbér-emelés… (2020.10.05.) című beszélgetésben például hallhattuk Dr. Lénárd Ritát, a Magyar Orvosi Kamara alelnökét, a Színházi válság (2020.10.13.) című műsorban Kálomista Gábor mellett vendég volt Fáy Miklós kritikus, Csáki Judit színikritikus és Kukorelly Endre is.
A vendégek személye tehát sok esetben még garantálhatná is a kiegyensúlyozottság megvalósítását, még sincs ilyen érzésünk a műsort nézve. A szerkesztőknél ugyanis sokszor tetten érhető a hírműsorokéhoz hasonlatos politikai elfogultság, a témaválasztás, a felkonfok és a narrációk tekintetében egyaránt.
Témaválasztás, a témák felvezetése
A Hol vannak a közbeszéd határai? című műsorban, amelyben Krekó Péter Politiconak mondott, vélt mondatait szedték szét, a felvezető narráció mindenféle kontextus és kritika nélkül átveszi Bayer Zsoltnak az azóta több állítását bírósági ítélettel is cáfolt cikkét, és a következőket szó szerint idézi a cikkből: „A Politico című, teljesen elaljasult brüsszeli szennylap a minap írt „elemzést” a magyarországi járványhelyzet kapcsán, s ebben szólaltatják meg többek között Krekó Pétert, az ellenzéki oldal egyik legsötétebb, legaljasabb gazemberét.” Ráadásul a narráció során a nézőnek elsőre egyáltalán nem egyértelmű, hogy ez egy idézet volt Bayer Zsolt cikkéből és nem a műsorvezető saját gondolata.
Még gyakoribb azonban, hogy a műsorvezető szájába már a felkonf során is állásfoglalást adnak: “Nem példátlan történet, hogy a magyar médiapiacon megszűnik egy-egy szereplő. Az sem példa nélküli, hogy új felületen folytatja egy szerkesztőség. A rádiók működése körül is volt már felhajtás, és volt már olyan is, amikor az egyik szereplő elvesztette a frekvenciáját. A Klubrádió még nem szűnt meg, de már kongatják a vészharangot.” (A Klubrádió ügye, 2020.09.21.), hangzik Gulyás István bevezetője.
Visszatérő rovatok a műsorban
Az adásoknak három, rendszeresen visszatérő blokkja van.
Az elmúlt fél év témaválasztásai
A 2018. október 24. és 2021. március 12, közötti 428 adásból 407 társadalomtudományi témájú műsor volt. Többségében a XX. századi és/vagy magyar történelem (114 adás), a kormány emlékezetpolitikájának, világnézetének megfelelően. Gyakori téma a Horthy-korszak, az 1945-89 közötti időszak bűnei. Több adásban megjelenő téma volt
18 olyan műsor volt, amelyben a vallás volt a téma. Ezen műsorok egy kivétellel (Iszlám: ideológia vagy vallás?) a kereszténységről szóltak, szintén a kormány számára fontos narratívákat közvetítve:
A vallásosság, a hit kérdése ennél sokkal több részben kerül elő, mint például:
Elsődleges szerepe volt a családnak, mint témának a műsorokban:
A hagyományok tisztelete, sőt számonkérése Nyugat-Európával és a rohanó világgal szemben, a kultúrharc, legyen szó filmről, színházról (zaklatási botrányok, SZFE a kormány nézőpontjából), médiáról, az egyetemek átalakítása, mind-mind aktuálpolitikai felhangot adnak a műsoroknak. A beszélgetések elfogulatlan felvezetések, szerkesztés mellett segíthetnék az adott kérdések alapos körüljárását és megértését, jelenleg viszont alig többek, mint a híradó meghosszabbítása, egy-egy ellenvéleményt képviselő féllel.
A Mérték Médiaelemző Műhely a 2024-es európai parlamenti és önkormányzati választás kampányában 1000 fős országos reprezentatív mintán kérdőíves kutatást végzett....
A Mérték Médiaelemző Műhely a Political Capitallel és a Lakmusszal közös projekt keretében monitorozta 2024 év elejétől a júniusi választásokig...
2024 márciusában a Megafon közel 90 millió forintért promotálta tíz influenszerének tartalmait, mi ebből a legnagyobb összeggel hirdetett videókat néztük...
2024 márciusában a Megafon közel 90 millió forintért promotálta tíz influenszerének tartalmait, mi ebből a legdrágábban hirdetett videókat néztük meg....